Skip to content

Pre-Cocking

Wat is Pre-Cocking?

Pre-Cocking is een functie van moderne MOSFET’s en Elektronische Trigger Units (ETU’s) waarbij de gearbox na een schot niet volledig ontspant. In plaats daarvan blijft de piston gedeeltelijk gespannen, zodat de volgende trekkeractie sneller kan worden uitgevoerd.

Het doel van Pre-Cocking is het verbeteren van de triggerrespons. Doordat een deel van de veerspanning al is opgebouwd, hoeft de motor bij het volgende schot minder werk te verrichten voordat de BB wordt afgevuurd.

Pre-Cocking wordt veel gebruikt in hoogwaardige ETU’s zoals de Perun V2 Lightning, Perun Hybrid, GATE TITAN II en GATE ASTER II.

Hoe werkt Pre-Cocking?

Bij een normale AEG keert de piston na ieder schot volledig terug naar zijn rustpositie. Bij Pre-Cocking stopt de ETU de gearbox eerder, waardoor de piston al gedeeltelijk is gespannen.

Wanneer de trekker opnieuw wordt overgehaald hoeft de motor alleen het laatste deel van de cyclus uit te voeren. Hierdoor reageert de replica sneller op iedere triggerpull.

Moderne ETU’s gebruiken hiervoor sensoren en software die exact bepalen waar de gearbox zich bevindt.

Wat zijn de voordelen van Pre-Cocking?

  • Snellere triggerrespons.
  • Directer gevoel tijdens semi-auto.
  • Minder vertraging tussen triggerpull en schot.
  • Ideaal voor snelle CQB-gameplay.
  • Instelbaar op veel moderne ETU’s.
  • Kan gecombineerd worden met Active Braking.

Zijn er ook nadelen?

Ja. Omdat de piston onder spanning blijft staan, neemt de mechanische belasting van verschillende onderdelen toe.

Mogelijke nadelen zijn:

  • Meer belasting op piston en piston teeth.
  • Meer belasting op gears.
  • Grotere belasting van de hoofdveer.
  • Langdurig opgeslagen replica’s kunnen beter zonder voorspanning worden weggelegd.

Veel moderne ETU’s beschikken daarom over een functie waarmee de gearbox automatisch kan ontspannen wanneer de replica wordt uitgeschakeld.

Pre-Cocking en Active Braking

Pre-Cocking en Active Braking worden vaak samen gebruikt, maar hebben verschillende functies.

Active Braking zorgt ervoor dat de motor gecontroleerd stopt. Vervolgens bepaalt de ETU exact op welk punt de gearbox stil komt te staan om de gewenste voorspanning te behouden.

Beide functies vullen elkaar daarom aan.

Is meer Pre-Cocking altijd beter?

Nee. Een hogere voorspanning levert vaak een nog snellere triggerrespons op, maar verhoogt ook de mechanische belasting.

Voor de meeste spelers is een gemiddelde instelling een goede balans tussen prestaties en betrouwbaarheid.

Wanneer is Pre-Cocking interessant?

Pre-Cocking is vooral interessant voor spelers die veel semi-auto gebruiken en een zo kort mogelijke reactietijd willen.

Typische toepassingen zijn:

  • CQB-replica’s.
  • DSG-builds.
  • High-speed builds.
  • Competitieve speedsoft-replica’s.
  • Replica’s met programmeerbare ETU’s.

Wanneer gebruikt u Pre-Cocking beter niet?

Bij oudere of slecht onderhouden gearboxen kan een hoge Pre-Cocking-instelling extra slijtage veroorzaken.

Ook wanneer een replica langdurig wordt opgeslagen is het verstandig om de voorspanning eerst te verwijderen indien de ETU deze mogelijkheid biedt.

Pre-Cocking en Cycle Detection

Een nauwkeurige Pre-Cocking-functie is sterk afhankelijk van Cycle Detection. De ETU moet immers exact weten waar de gearbox zich bevindt om de gewenste voorspanning veilig op te bouwen.

Daarom gebruiken moderne ETU’s vaak optische sensoren of andere detectiesystemen om iedere cyclus nauwkeurig te volgen.

Veelgestelde vragen

Verhoogt Pre-Cocking de vuursnelheid?

Nee. Pre-Cocking verbetert vooral de triggerrespons. De maximale rate of fire verandert hierdoor nauwelijks.

Kan Pre-Cocking slijtage veroorzaken?

Ja. Omdat onderdelen continu onder spanning kunnen staan, neemt de belasting toe. Gebruik daarom alleen zoveel voorspanning als nodig is.

Werkt Pre-Cocking zonder ETU?

In de praktijk niet. Voor nauwkeurige Pre-Cocking is een programmeerbare ETU of geavanceerde MOSFET nodig.

Kan ik Pre-Cocking combineren met Active Braking?

Ja. Sterker nog, beide functies worden meestal samen gebruikt om een snelle én gecontroleerde gearboxcyclus te realiseren.

Moet ik Pre-Cocking altijd gebruiken?

Nee. Niet iedere speler heeft baat bij maximale triggerrespons. Voor recreatief gebruik is een lagere instelling of uitschakelen soms een betere keuze.

Verder lezen

Related products

Back To Top